SPACERY HISTORYCZNE

SPACERY PO OPATOWIE, ODKRYWANIE JEGO PRZESZŁOŚCI

Ilość uczestników do 30 osób, udział bezpłatny, zapisy: malgorzata@ear.com.pl
Podczas każdego spaceru wykonamy pamiątkowe zdjęcia.
Ideą spacerów jest odkrycie miasta na nowo, ukazanie jego wartościowych, a często zapomnianych faktów z jego historii a także uwrażliwienie na otaczającą nas przestrzeń.

Spacer po opatowskim rynku, prezentacja jego historii i architektury.
Spacer rozpoczynamy przy studni na rynku. Przewodnik przedstawia historię powstania miasta, wpływ na jego rozwój Biskupów Lubuskich. Przechodzimy pod pomnik Ludwika Topora Zwierzdowskiego, omówienie dziejów pomników stojących na rynku, fontanny i architektury budynków. Przejście pod „cudownie odnowiony obraz”, informacja o mieszkańcach okresu międzywojennego. Krótka historia „Kamienicy Mandelbauma”. Czasy Krzysztofa Szydłowieckiego, zmiany zabudowy „Domu z podcieniami”. Informacja o dawnym więzieniu, akcji jego zdobycia przez oddział Jędrusiów. Przejście na Skwer Gombrowicza. Nawiązanie do wydarzeń początku XX wieku, posadzenia Dębu Kościuszki, historii pomników stojących w tym miejscu i odsłoniętego niedawno kanału burzowego. Nieopodal fragment murów obronnych, nawiązanie do czasów Szydłowieckiego. Przejście
do Podziemi Opatowskich i zwiedzanie trasy.

Opatów miastem wielokulturowym.
Prezentacja miasta jako ośrodka wielokulturowego, społeczności polskiej, żydowskiej, niemieckiej, rosyjskiej, ormiańskiej i szkockiej. Spacer po rynku miejskim, omówienie historii tego miejsca, wpływu licznych kultur. Ciekawe miejsca: Restauracja Kulniewowej (kultura rosyjska), dawna cerkiew grecko ormiańska, siedziba Kreiskomando (kultura niemiecka), dom Mandelbauma (kultura żydowska). Przejście do dzielnicy żydowskiej opowieść o ludności mieszkającej w Opatowie prawie 500 lat. Historia i legenda „Studni Szczęścia” na skraju dzielnicy żydowskiej. Przejście pod Kolegiatę św. Marcina, opowieść o Biskupach Lubuskich, płaskorzeźba Maryny Ezofowiczówny w przedsionku kościoła. Przejście pod Bramę Warszawską, dzieje tego miejsca. Spacer do Domu Muzealnego (Muzeum Geodezji i Kartografii oraz Muzeum Ziemi Opatowskiej), zwiedzanie pomieszczeń muzealnych. Zapoznanie z historią miasta, nowo otwartą wystawą kartograficzną i eksponatami geodezyjnymi.

DATY SPACERÓW - OPATÓW


15 października (SOBOTA)
14:00 – spotkanie przy Placu Obrońców Pokoju 18 (wejście przy Podziemnej Trasie Turystycznej).

16 października (NIEDZIELA)
14:00 – spotkanie przy Placu Obrońców Pokoju 18 (wejście przy Podziemnej Trasie Turystycznej).