SPACERY HISTORYCZNE

SPACERY PO OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

Ilość uczestników do 30 osób, udział bezpłatny, zapisy: malgorzata@ear.com.pl
Podczas każdego spaceru wykonamy pamiątkowe zdjęcia.
Ideą spacerów jest odkrycie miasta na nowo, ukazanie jego wartościowych, a często zapomnianych faktów z jego historii a także uwrażliwienie na otaczającą nas przestrzeń.

Spacer po Ostrowcu Św., dotyczący historii architektury.
Spacer rozpoczynamy przy moście im. ks. Popiela na alei 3 Maja, a kończymyw Rynku. Na tym odcinku zatrzymujemy się przy dziesięciu obiektach i dokładniej przyglądamy się budynkom, np. poczcie, kinu, kościołowi. Przewodnik przybliża historię danego obiektu, jego funkcję i na przykładach z polskiej lub światowej architektury, prezentowanych na planszach, tłumaczy i opisuje części budynku składające się na dany styl architektoniczny.

Spacer dotyczący żydowskiej przeszłości Ostrowca Św.
Spacer rozpoczynamy pod Pomnikiem Żydów Ostrowieckich przy ul. Starokunowskiej, a kończymy w Rynku. Po drodze zatrzymujemy się m.in.
w miejscu po synagodze, w dawnej dzielnicy żydowskiej czy na kirkucie. Przewodnik przybliża dawny wygląd i funkcję danej lokalizacji, oraz prezentuje sylwetki ważnych ostrowieckich obywateli pochodzenia żydowskiego. Opisy wzbogacone są o unikatowe zdjęciach prezentowe na planszach.

Spacer dotyczący hutniczej przeszłości Ostrowca Św.
Spacer po osiedlu hutniczym rozpocznie się przy Rondzie Republiki Ostrowieckiej a skończy przy Rondzie 25-lecia Solidarności. Już w samych nazwach tych miejsc zapisana jest blisko stuletnia historia robotniczego Ostrowca. Niespiesznie spacerując meandrami po osiedlu, zapoznamy się z charakterystycznym układem urbanistycznym osady fabrycznej, zwiedzimy kilka obiektów architektonicznych, poznamy sylwetki osób, które tu żyły i były ważne dla przemysłowego Ostrowca. Istotną częścią spaceru będzie prezentacja unikatowych zdjęć archiwalnych oraz planów niezrealizowanych budynków w tej części miasta.

Spacer dotyczący kolegiaty pw. św. Michała w Ostrowcu Św.
Spotykamy się przed głównym wejściem do świątyni. Zwiedzając kościół w wewnątrz i przyglądając mu się z zewnątrz nauczymy się „czytać” architekturę sakralną. Spojrzymy okiem historyka sztuki na tę niezwykle popularną w mieście budowlę i przeanalizujemy ją od eklektycznej bryły, przez freski, witraże, architekturę ołtarzy po secesyjną klamkę. Zaprezentujemy twórcę kościoła i poznamy idee, które stały za stworzeniem takiego a nie innego wyglądu kościoła.

Spacery prowadzi Wojtek Mazan – fotograf, kurator, aktywista, patriota lokalny. Pracownik Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. i lider Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, w ramach którego realizuje projekty artystyczne łączące fotografię i historię lokalną
m.in. “Szmul Muszkies. Fotograf profesjonalny” czy “Modeks”.

DATY SPACERÓW - OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

10 PAŹDZIERNIKA (PONIEDZIAŁEK)
10.30 – zbiórka pod restauracją Mc’Donalds, al. 3 Maja

15 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA)
10.00 – zbiórka pod pomnikiem Żydów ostrowieckich, ul.Starokunowska

22 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA)
09.00 – zbiórka pod budynkiem ZS nr 3, rondo Republiki Ostrowieckiej

24 PAŹDZIERNIKA (PONIEDZIAŁEK)
9.30 – zbiórka przed wejściem do kolegiaty św. Michała